Kiedy w domu pojawia się noworodek rodzice maja wiele pytań i wątpliwości dotyczących jego pielęgnacji. Jakie pieluchy wybrać? Czy dobrze przewijam moje dziecko? Jakich kosmetyków używać? Co zrobić jeśli na skórze pojawią się zaczerwienienia lub krostki? Pupa noworodka jest bardzo delikatna i łatwo o jej podrażnienie. Dlatego warto wiedzieć jak o nią prawidłowo dbać.

crop mother playing with baby
Photo by Polina Tankilevitch on Pexels.com

Higiena

Ważne co zakładamy na pupę naszego niemowlaka, ponieważ przez pierwsze 2-3 lata życia będzie korzystał z pieluch. Na rynku mamy do wyboru wygodne pieluchy jednorazowe lub wielorazowe pieluszki materiałowe. Te drugie są zdecydowanie lepsze dla pupy noworodka niestety ich zmiana, pranie i prasowanie może zniechęcić rodziców. Dlatego na rynku pojawia się również coraz więcej pieluch jednorazowych, które zawierają mniej substancji chemicznych, a więcej składników pochodzenia naturalnego.

Kiedy pieluszki mamy już wybrane warto pamiętać o prawidłowym oczyszczeniu okolicy krocza i pupy najlepiej przy użyciu wacika i ciepłej wody, która jest delikatniejsza dla skóry niemowlaka. Jeśli wolisz wygodę i preferujesz użycie chusteczek nawilżanych postaraj się wybrać takie, które mają jak najmniej substancji zapachowych, a jak najwięcej wody w swoim składzie.

freepik.com

Kolejny ważne pytanie: smarować pupę czy nie? Jeśli nic się nie dzieje z pupą naszego malucha to nie ma takiej potrzeby, ale jeśli pojawi się zaczerwienienie warto sięgnąć po odpowiedni krem. Warto aby w swoim składzie posiadał alantoinę, aloes, pantenol, lanolinę, witaminy A i E. Te substancje działają kojąco i regenerująco na skórę. Ważne, żeby krem przeciw odparzeniom był tłusty – dzięki temu pozostawi na skórze malucha warstwę ochronną. Krem nakładamy zawsze od przodu do tyłu i starajmy się nie nakładać zbyt grubej warstwy, aby skóra mogła oddychać i nie przyklejała się do pieluszki.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *