Pierwsza kąpiel noworodka może być dla świeżo upieczonych rodziców dużym wyzwaniem i stresem. Podpowiemy co przygotować i jak się do tego zadania zabrać!

small feet of a baby
Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

Kiedy?

Pierwsza kąpiel noworodka może nastąpić już w szpitalu jeśli mama wyrazi taką chęć. Najczęściej podczas obchodu położna pomaga mamie lub kąpie noworodka. Jednak jeśli mama chce, aby maź nawilżająca ciałko malucha pozostała na nim przez jakiś czas nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto jednak wykąpać malucha już po powrocie do domu, aby pozbyć się wszelkich bakterii poszpitalnych. Nie ma jednak żadnych wytycznych kiedy wykonać pierwszą kąpiel malucha – jest to decyzja rodziców.

a woman carrying a baby near a baby tub
Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

Co przygotować?

Do kąpieli potrzebujemy: wanienki, ręcznika z kapturkiem, delikatnego płynu do kąpieli, pielucha tetrowa, świeża pieluszka, ubranko, balsam nawilżający.

Jak często?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdania są podzielone. Jeśli chcesz zapewnić dziecku rutynę kąp noworodka codziennie najlepiej o tej samej porze wieczorem, aby kąpiel wyciszyła malucha przed snem. Jednak niektórzy nie kąpią maluchów codziennie więc jest to indywidualna decyzja rodziców.

Co z pępkiem?

Wielu rodziców obawia się kąpieli i zamoczenia pępka. Nie ma się czym przejmować jeśli zamoczymy niezagojony pępek warto jedynie pamiętać, aby po kąpieli odpowiednio go odkazić i dokładnie osuszyć.

Jak kąpać noworodka?

Zacznijmy od napełnienia wanienki wodą – pamiętajmy, aby była ona w odpowiedniej temperaturze dla dziecka. Można to sprawdzić za pomocą specjalnych termometrów do wody lub zanurzając swój łokieć. Nie musimy nalewać pełnej wanny wody wystarczy kilka centymetrów, aby dziecko było do połowy zanurzone. Noworodka trzymamy na przedramieniu lub umieszczamy go na specjalnej wkładce do wanienki dzięki, której będzie wygodnie leżał podczas kąpieli. Do mycia używamy zmoczonej pieluszki tetrowej i delikatnego płynu do mycia, który dolewamy do wody. Po kąpieli kładziemy dziecko na ręczniku z kapturkiem i owijamy delikatnie, aby wytrzeć skórę. Później możemy przystąpić do nasmarowania malucha, założenia świeżej pieluszki i ubrania w czyste ubranko.

Share